Publicēts Kategorijas Bez tēmas

Iegādājies īpašumu? Reģistrē īpašumtiesības zemesgrāmatā!

Nekustamā īpašuma iegāde nav iespējama bez īpašumtiesību reģistrācijas zemesgrāmatā. Uzzini, kāpēc tā ir vajadzīga un ar kādām papildus izmaksām jārēķinās nekustamā īpašuma iegādē!

Kas ir zemesgrāmatas?

Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas mājaslapa vēsta, ka “zemesgrāmatas ir publiskas grāmatas, kas nodibinātas tiesību koroborācijai uz nekustamu īpašumu”, un tajās atrodamas uzticamas ziņas par katru zemes gabalu un māju Latvijas teritorijā. Šobrīd zemesgrāmatās ir ziņas par 1,2 miljoniem nekustamo īpašumu.

Iegādājoties nekustamo īpašumu vai veicot darbības, kuru rezultātā notiek īpašnieka maiņa, tas obligāti jāieraksta zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka par likumīgu īpašnieku ar pilnu varu pār iegādāto nekustamo īpašumu kļūsi tikai tad, kad zemesgrāmatā būs reģistrētas tavas īpašumtiesības. Lai to izdarītu, tev jādodas uz to zemesgrāmatas nodaļu, kuras teritorijā atrodas attiecīgais īpašums.

Informāciju no zemesgrāmatām var saņemt jebkurš interesents, jo tā ir publiski pieejama visās 23 zemesgrāmatu nodaļās vai Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas mājaslapā.

Kad jādodas uz zemesgrāmatu?

Uz zemesgrāmatu jādodas tikai tad, kad bankā parakstīti visi ar kredītu saistītie dokumenti (kredīta līgums, ķīlas līgums un, ja ir galvotājs, tad galvojuma līgums), un esi saņēmis notāra apstiprinājumu nostiprinājuma lūgumum par īpašumtiesību maiņu un nostiprinājuma lūgumam par hipotēkas reģistrēšanu par labu bankai. Zemesgrāmatā būs jāiesniedz bankas papildus sagatavots eksemplārs kredīta un ķīlas līgumiem, notāra apstiprinātie nostiprinājuma lūgumi un pirkuma līgums. Tāpat zemesgrāmatā būs jāiesniedz kvītis par valsts un kancelejas nodevu apmaksu, taču to iespējams izdarīt arī zemesgrāmatu nodaļās, veicot apmaksu ar norēķinu karti.

Ja tev jādodas uz Rīgas un Rīgas rajona zemesgrāmatas nodaļu, atrast pareizo ceļu palīdzēs mūsu sagatavotā karte.

Ar zemesgrāmatām saistītās nodevas

Lai zemesgrāmatā ierakstītu nekustamo īpašumu, tev būs jāapmaksā iepriekš noteiktas valsts un kancelejas nodevas. Tāpēc īpašuma iegādei noteikti jāparedz vairāk līdzekļu nekā tikai pirkuma līgumā norādītā īpašuma summa. Ar visu nodevu veidu un apmēru vari iepazīties šeit, savukārt šeit vari ērti aprēķināt tieši tavam darījumam piemērojamo nodevu apmēru.

Ņem vērā, ka, iegādājoties īpašumu ar bankā izsniegta kredīta palīdzību, tev būs jāapmaksā arī valsts nodeva par hipotēkas reģistrāciju 0,1% apmērā no aizdevuma summas.

Visi rekvizīti nodevu apmaksai pieejami šeit vai Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas mājaslapā.

Raksta tapšanā izmantota informācija no Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas mājaslapas.

3 domas par “Iegādājies īpašumu? Reģistrē īpašumtiesības zemesgrāmatā!”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *