Publicēts Kategorijas Bez tēmas, Dzīve notiek!

Galvenais – plānošana! 9 bankas eksperta padomi, kā ietaupīt grūtajos laikos

Vai ir kādi īpaši padomi, ko bankas eksperti varētu ieteikt šajā periodā? Kā pareizi saplānot savus tēriņus tieši šobrīd? Kā rīkoties tiem, kuri ir palikuši bez darba un vēl īsti nesaprot, kādi būs viņu ieņēmumi? Kā plānot veikalu apmeklējumu?

Komentē: Normunds Rudzītis, Luminor privātpersonu segmenta vadītājs

Latvijā kopumā līdz šim ir bijusi laba mājsaimniecību finansiālā situācija, līdz ar to daudzām mājsaimniecībām bija izveidoti uzkrājumi, kas tagad var noderēt.

Šobrīd daļai cilvēku samazinās ienākumi, daļai – parādās bažas par nākotnes ienākumiem, un šīs bažas nepāries uzreiz. Tiem, kas nejūtas finansiāli stabili, tagad nevajadzētu ļauties izpārdošanu bumam – tā vietā vajadzētu pārdomāt katru pirkumu.

Koronavīruss un ar to saistītie ierobežojumi pārsteidza daudzus iedzīvotājus nesagatavotus – arī finansiālā ziņā. Diemžēl daudziem nav iekrājumu tādām neplānotām situācijām kā šī, citi ir pavisam zaudējuši darbu, citi – uz laiku palikuši bez darba un ienākumiem, līdz ar to ir rūpīgi jāpārskata visi mājsaimniecības izdevumi, lai varētu veiksmīgi pārdzīvot šo saspringto laiku.

1. Plāno ģimenes budžetu.

Iesākumā izvēlies sev ērtāko plānošanas rīku – kādu lietotni (piemēram, Mint, Goodbudget vai Google Docs), dokumentu datorā vai papīra lapu – un rūpīgi pieraksti visus pēdējo trīs mēnešu ienākumus un izdevumus, ieskaties arī bankas maksājumu izrakstā. Tas parādīs, kāda ir finanšu situācija, kam un cik ilgam laikam pietiek ar esošajiem līdzekļiem. Plānojot budžetu uz priekšu, izdevumus ieteicams sadalīt kategorijās: fiksētie maksājumi (komunālie maksājumi, kredītmaksājumi utt.) un mainīgās izmaksas (pārtika, transports, apģērbs, izklaide utt.), kuras varam samazināt, mainot savus paradumus.
Pārskatot izdevumus un izvērtējot prioritātes, būs skaidrs, no kā var atteikties, lai ietaupītu.

2. Pārskati automātiskos ikmēneša maksājumus.

Automātiskie maksājumi ir ērts rīks, kas ļauj samazināt laiku, ko ik mēnesi pavadām, maksājot rēķinus. Taču nereti mēs mēdzam aizmirst, par ko katru mēnesi automātiski maksājam, tāpēc finansiāli grūtākos brīžos ieteicams šo maksājumu sarakstu pārskatīt. Internetbankā var apskatīt savu maksājumu sarakstu par pēdējiem pāris mēnešiem. Varbūt ieraudzīsi, ka joprojām maksā par pakalpojumiem, ko izmanto maz vai nemaz neizmanto.

3. Maini tērēšanas paradumus un pielāgo tos situācijai.
Ja redzi, ka plānotie izdevumi pārsniedz ienākumus, pārskati savus tēriņus un izvērtē, no kā vari atteikties – piemēram, gatavo maltītes pats, nevis pasūti gatavu ēdienu, atliec lielākus pirkumus, samazini tēriņus izklaidēm, našķiem, ja iespējams, pārej uz vienkāršākiem vai samazinātiem pakalpojumiem utt.

4. Izvērtē kredītu maksājumus. 

Ja, plānojot ģimenes budžetu, redzi, ka ar šī brīža ienākumiem visus fiksētos obligātos maksājumus, tostarp kredītus, nespēsi nosegt, laicīgi sazinies ar savu banku, lai vienotos par iespējamajiem risinājumiem. Šobrīd Luminor un arī citas bankas piedāvā saviem klientiem kredītbrīvdienas dažādiem aizdevumu veidiem – līzingam, hipotekārajam un patēriņa kredītam –, lai atvieglotu maksājumu slogu. Lai banka varētu piešķirt kredītbrīvdienas, ir svarīgi, lai klients pie bankas vēršas laicīgi, kamēr vēl nav kavētu maksājumu.

5. Iepērcies tikai ar sarakstu.

Ikdienas maltītes ir tas izdevumu veids, uz kā pamata varam krietni ietaupīt. Dodies uz veikalu ar sagatavotu pirkumu sarakstu – tā varēsi gan pieturēties pie plānotajiem izdevumiem, gan pavadīt mazāk laika veikalā.

6. Veido uzkrājumus pēc iespējas ilgākam laika periodam.

Iespēju robežās ir svarīgi veidot uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem, no ienākumiem atliekot kaut nelielas summas, lai krīzes situācijā nepaliktu bez līdzekļiem.

7. Vienojies ar ģimenes locekļiem par ikdienas tēriņu nosacījumiem un uzkrājumu mērķiem.

Sākt taupīt naudu nav viegli. Lai būtu lielāka motivācija iekrāt, ieteicams ģimenē vienoties par nosacījumiem – kam netiks tērēti līdzekļi (izklaides, našķi utt.) vai arī kādam mērķim tiks krāts – vai tas būtu jauns dators, ritenis vai našķi brīvdienām.

8. Izmanto šobrīd pieejamās bezmaksas kultūras un izklaides iespējas.

Šobrīd internetā bez maksas pieejams plašs klāsts pasākumu, par ko ikdienā maksājām, pērkot biļetes. Tagad šo naudu var ietaupīt un apskatīt izstādes vai muzeju ekspozīcijas, noskatīties teātra izrādes vai koncertus bez maksas un neizejot no mājām.

 9. Ja nonāc finanšu grūtībās – noskaidro, kā vari izmantot valsts un pašvaldības sniegto atbalstu.

Noskaidro, kuriem maksājumiem valsts un pašvaldības dot atvieglojumus un ļauj atlikt ārkārtas situācijas laikā. Gan darbinieki, gan darba devēji, kas piedzīvojuši Covid-19 izraisītas finansiālās grūtībās, var pieteikties atbalstam nodokļu jomā (https://www.vid.gov.lv/lv/covid-19), tāpat arī citiem valsts atbalsta risinājumiem.

Publicēts Kategorijas Iegāde

Nomaksas pirkums un īre ar izpirkumu – būtiskākie riski un risinājumi

Ja vēlies iegādāties īpašumu, bet šobrīd nav iespējams iekrāt tik lielu naudas summu, ir vērts padomāt par īri ar izpirkuma tiesībām. Tā ir iespēja nevis samaksāt visu pirkuma summu uzreiz, bet veikt nomaksu ar ikmēneša maksājumiem. “Eversheds Sutherland Bitāns” juriste Zanda Zaļuma sniedz ieskatu  riskos, kuriem noteikti būtu jāpievērš īpaša uzmanība, izvēloties šāda veida darījumus. 

Risks #1 – nepilnīgs līguma saturs

Mutiskās vienošanās, nepilnīgi un kļūdaini noslēgti īres līgumi – šie ir galvenie iemesli īrnieku un izīrētāju strīdiem, kurus bieži vien nepieciešams izšķirt tiesā. Visbiežāk cilvēki paši rada sev problēmas, vienodamies ar izīrētājiem mutiski, neprasot rakstisku apliecinājumu. Kā norāda juriste: “Lieki atgādināt, ka gan situācijas, gan personas un to pārstāvji mēdz mainīties, un atsaukšanās uz mutisku norunu vai savstarpēji pieņemtu izpratni strīda gadījumā nelīdzēs.”

Risinājums – izveido līgumu

Svarīgi atcerēties to, ka gan nomaksas pirkuma, gan īres ar izpirkumu gadījumā attiecības starp pircēju un pārdevēju turpināsies vairāku gadu garumā. Ir būtiski noregulēt pušu savstarpējās attiecības, tiesības un pienākumus rakstiski. Protams, neviens no mums nevar paredzēt dažādus sīkumus, tomēr ir vērts veltīt laiku tam, lai izveidotu detalizētu līgumu, iekļaujot arī informāciju, vai, piemēram, īrnieks var izmantot pagrabu sadzīves priekšmetu uzglabāšanai u.c. Ja neesi pārliecināts, ka ar līgumu spēsiet tikt galā paša spēkiem, piesaisti zvērinātu notāru

Risks #2 – īpašumtiesību pāreja

Viens no riska faktoriem var būt īpašumtiesību pārējas neprecizēšana. Atceries, ka gadījumā, ja īpašuma tiesības ir noformētas uz pircēja vārda, pircējs ir pilntiesīgs īpašuma īpašnieks, kas nozīmē, ka viņš ir atbildīgs par komunālo maksājumu veikšanu, nekustamā īpašuma nodokļa samaksu u.c. Savukārt, ja īpašumtiesības patur pārdevējs, tad visas prasības par konkrētā īpašuma izmantošanu, nekustamā īpašuma nodokļa samaksu (pat tad, ja īpašumā dzīvos pircējs) tiks vērstas pret viņu.

Risinājums – nosaki īpašumtiesības

Pircēja interesēs būtu nostiprināt savas īpašumtiesības. Gadījumā, ja īpašumtiesības saglabās pārdevējs, pircēja tiesības rīkoties ar nekustamo īpašumu būs visai ierobežotas. Piemēram, ja vēlēsies veikt kādus būvniecības darbus, būs nepieciešama īpašnieka piekrišana. Svarīgi ir pašā sākumā atrunāt, kurā brīdī notiks īpašumtiesību pāreja. Noteikti noskaidro arī to, vai pārdevēja tiesību nodrošināšanai tiks reģistrēta hipotēka. Juriste norāda, ka būtu vēlams ierobežot pārdevēja tiesības rīkoties ar nekustamo īpašumu līdz īpašumtiesību pārreģistrācijai. To iespējams atrunāt līgumā vai reģistrēt zemesgrāmatā, tādā veidā pasargājot pircēju no nepatīkamiem pārsteigumiem, piemēram, ilgtermiņa nomas līgumiem. Atrunājot šos īpašumtiesību pārejas nosacījumus varēsi justies drošs, ka nevienai no iesaistītajām pusēm neradīsies nekādi pārpratumi. 

Risks #3 – risku pāreja

Gadījumā, ja īpašumtiesības saglabā pārdevējs, bet īpašumā jau dzīvo pircējs, pastāv iespēja, ka pārdevējs uzstās, ka no šī brīža pircējs ir atbildīgs par visiem ar nekustamo īpašumu saistītajiem riskiem.

Risinājums – apdrošini īpašuma riskus

Gadījumā, ja pārdevējs nepiekāpjas un uzskata, ka tev jātiek galā ar riskiem,  noteikti noderēs attiecīgā nekustamā īpašuma risku apdrošināšana. Tādā veidā varēsi pasargāt savu mājokli no visiem iespējamiem riskiem. 

Risks #4 – maksājumu kavējums

Iegādājoties dzīvokli, tev noteikti nepieciešams saprast, kādas sekas gaidāmas situācijā, ja nāksies kavēt maksājumu veikšanu. Civillikums paredz, ka gadījumā, ja nomaksas pirkuma gadījumā pircējs nokavējis vismaz divus maksājumus, pārdevējs ir tiesīgs atcelt līgumu, pieprasot atlīdzību par īpašuma lietošanu un zaudējuma kompenāciju. “Tikai tad, kad šie maksājumi segti, pircējam tiek atmaksāts atlikums no tā veiktajiem maksājumiem,” skaidro juriste Zanda Zaļuma. 

Risinājums – laicīgi iepazīsties ar noteikumiem

Pircējam ir svarīgi jau pašā sākumā saprast, kādas sekas gaidāmas gadījumā, ja dažādu iemeslu dēļ nāktos kavēt maksājumu. Pirms mājokļa iegādes ir svarīgi saprast, vai esi gatavs uzņemties atbildību par veiktajiem maksājumiem, jo tikai tādā veidā pasargāsi sevi un savu mājokli!

Publicēts Kategorijas Dzīve notiek!

5 veidi kā sākt krāt, izmantojot bankas piedāvātos pakalpojumus

Vēlies sākt krāt naudu, bet neesi pārliecināts, kuru bankas pakalpojumu izmantot? Lai neapjuktu bankas pakalpojumu piedāvājumā, apskatīsim populārākos banku pakalpojumus uzkrājumu veidošanai, to atšķirības, trūkumus vai priekšrocības. Lasi tālāk un izvēlies – kurš no šiem uzkrājumu veidien būs piemērotākais tieši tev!

Turpināt lasīt “5 veidi kā sākt krāt, izmantojot bankas piedāvātos pakalpojumus”

Publicēts Kategorijas Izvēle

Pirkt vai īrēt – tāds ir jautājums!

Kādā brīdī teju katrs pieņem svarīgu lēmumu: īrēt vai tomēr iegādāties savu mitekli. Sākumā var šķist, ka atbilde meklējama rocībā, taču patiesībā ir daudz citu tikpat svarīgu faktoru.

Īres maksa vai kredītmaksājums?

Iespējams, tu kaut reizi esi nodomājis, ka ikmēneša īres maksas vietā tu varētu segt arī kārtējo kredītmaksājumu un dzīvot pats savā mājoklī. Raugoties uz šī brīža situāciju nekustamo īpašumu tirgū, šis varētu būt pareizs pieņēmums. Taču atceries – tirgus mainās! Pirms uzņemies kredītsaistības, tev jābūt drošam, ka varēsi tās izpildīt.

Pagaidām vai uz palikšanu?

Viens ir skaidrs: ja vēl esi savas perfektās dzīvesvietas meklējumos vai neesi izlēmis, kur patiešām vēlies apmesties, prātīgāk būtu īrēt.

Taču arī kredītsaistības bankā nenozīmē, ka nākamos 10, 20 vai 30 gadus tev nāksies dzīvot vienā dzīvesvietā. Ja pēc pāris gadiem mainās dzīves apstākļi vai tu vienkārši gribi dzīvot kur citur, pārdod īpašumu un atbrīvojies no kredītsaistībām. Pircēju vari sameklēt pats vai pēc palīdzības vērsties bankā. Turklāt – ja īpašumu pārdosi par lielāku summu, atlikumu iegūsi tu!

Kāda īrnieks vai pats sev saimnieks?

Īrējot mitekli, tu nekad nevari būt drošs, cik ilgi varēsi tajā dzīvot. Ja īpašnieks nepagarina īres līgumu vai, vēl trakāk, izlemj to lauzt, tev jābūt plānam B.

Tāpat, esot īrnieka lomā, tev jāpakļaujas īpašnieka spēles noteikumiem. Piemēram, jāpielāgojas viņa gaumei un dizaina izpratnei. Arī pāris caurumi sienā jauna plauktiņa uzstādīšanai var kļūt par problēmu, ja saimnieks tam nepiekrīt. No otras puses dzīve īres miteklī var būt itin bezrūpīga – nav jāsatraucas par remontdarbiem un interjera risinājumiem.

Kad pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt

Arī tad, kad īrē, ir vērts ik pa brīdim paskatīties, cik maksā īpašumi, kas līdzvērtīgi tam, kurā šobrīd dzīvo. Jo var gadīties, ka, īres cenām augot, tavs ikmēneša īres maksājums kļūst lielāks par kredītmaksājumu, ko tu varētu maksāt par līdzīga mājokļa iegādi. Un kredītmaksājums tomēr ir investīcija, jo pēc laika mājoklis būs tavs īpašums. Ja noķer sevi  situācijā, kur pirkt sanāk izdevīgāk nekā īrēt, paskaties, vai rakstā augstāk minētie kritēriji izpildās. Ja jā, iespējams, esi nobriedis pirkumam!

Kas ir svarīgi, iegādājoties mājokli?

Pirmkārt, kārtīgi izpēti vietu, kurā īpašumu vēlies iegādāties. Dodies turp, novērtē, kāda ir infrastruktūra. Laba doma ir paviesoties pašvaldībā un noskaidrot, vai īpašuma tuvumā nav plānoti vērienīgi būvdarbi – piemēram, dzelzceļa vai kādas rūpnīcas celtniecība.

Piesakoties hipotekārajam kredītam, paturi prātā, ka laika gaitā procentu likmes var mainīties. Augot ekonomikai, aug arī procentu likmes un līdz ar to aug arī tavs kredītmaksājums. Lai redzētu, cik labi spēj pielāgoties šādām pārmaiņām, izmanto hipotekārā kredīta kalkulatoru. Palielini tajā procentu likmi un sapratīsi, vai nepieciešamības gadījumā vari atļauties arī lielāku ikmēneša maksājumu.

Pirmā iemaksa

Ja esi nobriedis sava īpašuma iegādei, tev būs nepieciešama nauda pirmajai iemaksai. Ja krājkasīte ir tukša, tā var šķist problēma. Taču šādā gadījumā vari vērsties bankā un piedāvāt papildus ķīlu. Piemēram, vecākiem piederošu nekustamo īpašumu.

Tomēr nekad nav par vēlu sākt krāt! Un tam ir pozitīvā puse  – ik mēnesi atliekot naudas summu kredītmaksājuma apjomā, gada vai divu laikā sapratīsi, vai vispār vari atļauties šādas kredītsaistības.

Atceries arī par to, ka jaunajiem speciālistiem un ģimenēm ar bērniem valsts sniedz atbalstu pirmās iemaksas segšanai!

Tad tomēr īrēt vai pirkt? Ja arvien nevari izlemt, izpildi testu!

Publicēts Kategorijas Būvniecība/remonts, Dzīve notiek!

Pirms aizņemies mājokļa remontam un labiekārtošanai

Vai esi vēlējies savā mājoklī ieviest jaunākās interjera dizaina tendences, labiekārtot zaļo zonu ap māju vai veikt ilgi gaidītu remontu vannas istabā? Patēriņa kredīts var būt lielisks palīgs šajā jautājumā. To vari iegūt ātri, attālināti un bez pirmās iemaksas.

Turpināt lasīt “Pirms aizņemies mājokļa remontam un labiekārtošanai”

Publicēts Kategorijas Dzīve notiek!

Dabīgie tīrīšanas līdzekļi mājas uzkopšanai

Mūsdienās cilvēki pastiprinātāk sāk pievērst uzmanību tam, kādas sastāvdaļas ir mājas uzkopšanas līdzekļos, ko lietojam ik dienu. Diemžēl bieži tas, ko atklājam mūs nepatīkami pārsteidz, tāpēc arvien vairāk cilvēki izvēlas izmantot dabai draudzīgus un labi pazīstamus produktus, kas atrodami teju katrā virtuvē.

Turpināt lasīt “Dabīgie tīrīšanas līdzekļi mājas uzkopšanai”