Publicēts Kategorijas Dzīve notiek!

6 ieteikumi, kā pasargāt mājokli no ugunsnelaimes

Ik gadu Latvijā plosās tūkstošiem ugunsgrēku. Esi gudrs saimnieks – pasargā sevi un savu mājokli, ievērojot elementārus ugunsdrošības noteikumus.

Māja pati par sevi nekad nedeg. Pie ugunsnelaimes bieži vien vainīga ir pašu mājinieku neuzmanīga rīcība, tāpēc ņem vērā sešus ieteikumus, kā izvairīties no milzīgas traģēdijas.

Uzstādi dūmu detektoru

Katrā mājoklī nepieciešams vismaz viens dūmu detektors. Cilvēki miegā nejūt dūmus, taču no spalgās skaņas, ko rada detektors, uztverot dūmu koncentrāciju telpā, pamosties var acumirklī. Tas daudzkārt palielinās iespēju laikus konstatēt aizdegšanos un paspēt izsaukt ugunsdzēsējus.

Atvieno elektroierīces no strāvas

Nereti ugunsgrēka cēlonis ir neuzmanīga apiešanās ar elektroierīcēm. Neizmanto ierīces, kurām ir bojāti apvalki, pieslēguma vadu izolācija vai kontaktdakšas. Ja saplīsis fēns, pirms tā labošanas pārbaudi, ka tas atvienots no kontaktligzdas. Arī tad, ja lampai izdegusi spuldzīte, to nomainīt drīksti tikai tad, kad būsi pārbaudījis, vai tīklā nav pieslēgts spriegums. Jāpievērš uzmanība arī kontaktligzdu krāsai – ja tās ir nomelnējušas, tās lietot ir bīstami. Pirms urb vai sit sienā naglas, pārliecinies, ka šajās vietās nav vadu.

Esi uzmanīgs ar svecēm

Lai gan vienmēr šķiet, ka ar mani tā nenotiks, jāpievērš īpaša uzmanība, dedzinot sveces. Vienmēr novieto tās uz nedegoša materiāla, un lūko, lai sveces neatrodas audumu, aizkaru vai mēbeļu tuvumā. Tāpat pārliecinās, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties. Dodoties gulēt vai atstājot telpu, sveces obligāti jānopūš!

Pārbaudi apkures sistēmu

Bieži ugunsgrēku ierosinātājs ir apkures sistēmas, tādēļ tās regulāri jāpārbauda un jāizmanto tikai saskaņā ar ražotāja noteiktajām prasībām. Reizi trijos gados jāveic skursteņu, dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehniskā stāvokļa pārbaude, ko labāk uzticēt profesionālam skursteņslaucītājam. Grīda pie kamīna un krāsnīm jāpārklāj ar nedegošu materiālu, kas to pasargās no aizdegšanās. Nekādā gadījumā neatstāj bez uzraudzības apkures ierīces ar atklātu kurtuves atveri un raugies, lai kurināšanas laikā pie kurtuves vismaz 1,2 metru attālumā neatrodas degoši priekšmeti.

Iztīri tvaika nosūcēju

Ēdiena gatavošanas laikā ieteicams izmantot taimeri, kas paziņos par ēdiena gatavību. Tādejādi būs mazāka iespēja cepeškrāsnī aizmirst cepumus, kas, pārāk ilgi atrodoties karstumā, var sadegt. Tāpat ņem vērā, ka arī cepšanai paredzētā eļļa var viegli uzliesmot, tādēļ virtuvē ieteicams uzglabāt F klases ugunsdzēšamo aparātu, kas ir paredzēts tieši šādiem gadījumiem.

Lai izvairītos no tvaika nosūcēja aizdegšanās, vismaz reizi sešos mēnešos ir nepieciešams iztīrīt nosūcēja sietu un nomainīt filtru, kurā ar laiku sakrājas tauki un putekļi.

Ievēro ugunsdrošības noteikumus arī mājas ārpusē

Lai pasargātu mājokli no zibens spēriena, mājas ārpusē noteikti jāuzstāda zibensnovedējs. Ja mājas tuvumā plāno būvēt vēl kādu ēku, piemēram, pirti vai šķūni, pārliecinies, lai tās atrastos vismaz 10 metru attālumā cita no citas. Ja uguns izcelsies vienā ēkā, tā tik viegli neizplatīsies arī otrā.

Kā rīkoties, kad sākas ugunsgrēks?

  • Ja uguns liesmas ir minimālas un ierobežotas, piemēram, aizdegusies eļļa pannā vai katliņā, nosedz trauku ar vāku vai ugunsdzēsības pārklāju, lai apdzēstu liesmu.
  • Ja aizdegusies elektroierīce – atvieno to no strāvas un apklāj to ar ugunsdzēsības pārklāju vai nodzēs liesmas ar ugunsdzēšamo aparātu, kas paredzēts šādu ierīču dzēšanai. Atceries – dzēst elektroierīces ar ūdeni nedrīkst!
  • Ja liesmas kļūst nekontrolējamas, sauc ugunsdzēsējus (zvani 112), evakuējies un brīdini kaimiņus.

1 doma par “6 ieteikumi, kā pasargāt mājokli no ugunsnelaimes”

  1. Bez dūmu detektora vajag arī tvana gāzes detektoru. Par tā iegādi būs jāmaksā vairāk eiro, bet tvana gāzi nejūt arī nomodā, līdz ar to tā ir vēl bīstamāka.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *