Publicēts Kategorijas Bez tēmas, Dzīve notiek!

Galvenais – plānošana! 9 bankas eksperta padomi, kā ietaupīt grūtajos laikos

Vai ir kādi īpaši padomi, ko bankas eksperti varētu ieteikt šajā periodā? Kā pareizi saplānot savus tēriņus tieši šobrīd? Kā rīkoties tiem, kuri ir palikuši bez darba un vēl īsti nesaprot, kādi būs viņu ieņēmumi? Kā plānot veikalu apmeklējumu?

Komentē: Normunds Rudzītis, Luminor privātpersonu segmenta vadītājs

Latvijā kopumā līdz šim ir bijusi laba mājsaimniecību finansiālā situācija, līdz ar to daudzām mājsaimniecībām bija izveidoti uzkrājumi, kas tagad var noderēt.

Šobrīd daļai cilvēku samazinās ienākumi, daļai – parādās bažas par nākotnes ienākumiem, un šīs bažas nepāries uzreiz. Tiem, kas nejūtas finansiāli stabili, tagad nevajadzētu ļauties izpārdošanu bumam – tā vietā vajadzētu pārdomāt katru pirkumu.

Koronavīruss un ar to saistītie ierobežojumi pārsteidza daudzus iedzīvotājus nesagatavotus – arī finansiālā ziņā. Diemžēl daudziem nav iekrājumu tādām neplānotām situācijām kā šī, citi ir pavisam zaudējuši darbu, citi – uz laiku palikuši bez darba un ienākumiem, līdz ar to ir rūpīgi jāpārskata visi mājsaimniecības izdevumi, lai varētu veiksmīgi pārdzīvot šo saspringto laiku.

1. Plāno ģimenes budžetu.

Iesākumā izvēlies sev ērtāko plānošanas rīku – kādu lietotni (piemēram, Mint, Goodbudget vai Google Docs), dokumentu datorā vai papīra lapu – un rūpīgi pieraksti visus pēdējo trīs mēnešu ienākumus un izdevumus, ieskaties arī bankas maksājumu izrakstā. Tas parādīs, kāda ir finanšu situācija, kam un cik ilgam laikam pietiek ar esošajiem līdzekļiem. Plānojot budžetu uz priekšu, izdevumus ieteicams sadalīt kategorijās: fiksētie maksājumi (komunālie maksājumi, kredītmaksājumi utt.) un mainīgās izmaksas (pārtika, transports, apģērbs, izklaide utt.), kuras varam samazināt, mainot savus paradumus.
Pārskatot izdevumus un izvērtējot prioritātes, būs skaidrs, no kā var atteikties, lai ietaupītu.

2. Pārskati automātiskos ikmēneša maksājumus.

Automātiskie maksājumi ir ērts rīks, kas ļauj samazināt laiku, ko ik mēnesi pavadām, maksājot rēķinus. Taču nereti mēs mēdzam aizmirst, par ko katru mēnesi automātiski maksājam, tāpēc finansiāli grūtākos brīžos ieteicams šo maksājumu sarakstu pārskatīt. Internetbankā var apskatīt savu maksājumu sarakstu par pēdējiem pāris mēnešiem. Varbūt ieraudzīsi, ka joprojām maksā par pakalpojumiem, ko izmanto maz vai nemaz neizmanto.

3. Maini tērēšanas paradumus un pielāgo tos situācijai.
Ja redzi, ka plānotie izdevumi pārsniedz ienākumus, pārskati savus tēriņus un izvērtē, no kā vari atteikties – piemēram, gatavo maltītes pats, nevis pasūti gatavu ēdienu, atliec lielākus pirkumus, samazini tēriņus izklaidēm, našķiem, ja iespējams, pārej uz vienkāršākiem vai samazinātiem pakalpojumiem utt.

4. Izvērtē kredītu maksājumus. 

Ja, plānojot ģimenes budžetu, redzi, ka ar šī brīža ienākumiem visus fiksētos obligātos maksājumus, tostarp kredītus, nespēsi nosegt, laicīgi sazinies ar savu banku, lai vienotos par iespējamajiem risinājumiem. Šobrīd Luminor un arī citas bankas piedāvā saviem klientiem kredītbrīvdienas dažādiem aizdevumu veidiem – līzingam, hipotekārajam un patēriņa kredītam –, lai atvieglotu maksājumu slogu. Lai banka varētu piešķirt kredītbrīvdienas, ir svarīgi, lai klients pie bankas vēršas laicīgi, kamēr vēl nav kavētu maksājumu.

5. Iepērcies tikai ar sarakstu.

Ikdienas maltītes ir tas izdevumu veids, uz kā pamata varam krietni ietaupīt. Dodies uz veikalu ar sagatavotu pirkumu sarakstu – tā varēsi gan pieturēties pie plānotajiem izdevumiem, gan pavadīt mazāk laika veikalā.

6. Veido uzkrājumus pēc iespējas ilgākam laika periodam.

Iespēju robežās ir svarīgi veidot uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem, no ienākumiem atliekot kaut nelielas summas, lai krīzes situācijā nepaliktu bez līdzekļiem.

7. Vienojies ar ģimenes locekļiem par ikdienas tēriņu nosacījumiem un uzkrājumu mērķiem.

Sākt taupīt naudu nav viegli. Lai būtu lielāka motivācija iekrāt, ieteicams ģimenē vienoties par nosacījumiem – kam netiks tērēti līdzekļi (izklaides, našķi utt.) vai arī kādam mērķim tiks krāts – vai tas būtu jauns dators, ritenis vai našķi brīvdienām.

8. Izmanto šobrīd pieejamās bezmaksas kultūras un izklaides iespējas.

Šobrīd internetā bez maksas pieejams plašs klāsts pasākumu, par ko ikdienā maksājām, pērkot biļetes. Tagad šo naudu var ietaupīt un apskatīt izstādes vai muzeju ekspozīcijas, noskatīties teātra izrādes vai koncertus bez maksas un neizejot no mājām.

 9. Ja nonāc finanšu grūtībās – noskaidro, kā vari izmantot valsts un pašvaldības sniegto atbalstu.

Noskaidro, kuriem maksājumiem valsts un pašvaldības dot atvieglojumus un ļauj atlikt ārkārtas situācijas laikā. Gan darbinieki, gan darba devēji, kas piedzīvojuši Covid-19 izraisītas finansiālās grūtībās, var pieteikties atbalstam nodokļu jomā (https://www.vid.gov.lv/lv/covid-19), tāpat arī citiem valsts atbalsta risinājumiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *