Publicēts Kategorijas Bez tēmas

Garšaugi un zaļumi, ko audzēt uz balkona

Savs dārziņš uz balkona, lodžijas vai pat tikai puķu kastē aiz loga – tā ir lieliska iespēja vienmēr tikt pie paša audzētiem garšaugiem un zaļumiem. Tāpēc šoreiz par to, kā vienkārši un bez lielas piepūles iekārtot savu garšaugu dārziņu.

Garšaugi

Ko darīt, ja ēdiena pagatavošanai nepieciešamas pāris lapiņu svaiga bazilika vai piparmētras, bet lielveikalā iespējams iegādāties vien veselu garšaugu krūmu podiņā? Ja turklāt vēl tos nelieto ikdienā, garšaugu krūmiņš pēc vienas lietošanas nonīkst ledusskapī, kamēr to izmet.

Nākamreiz, kad iegādājies vakariņu receptei nepieciešamo baziliku, timiānu, rozmarīnu vai citu garšaugu podiņā, droši pārstādi garšaugus lielākā podā uz balkona vai kastē aiz loga. Šie augi ļoti labi pacieš Latvijas mainīgos laikapstākļus, un, ja vien tos regulāri laistīsi, tie tevi priecēs ar svaigiem zaļumiem vēl ilgi.

Svaigi salāti un lociņi

Praktiskais latvietis zina, ka pirkt svaigus lociņus vasarā ir teju grēks – tos pavisam vienkārši vari izaudzēt pats. Ja nepaspēji iestādīt sīpolus pavasarī, nekas nav nokavēts – liec podā pāris visparastākos sīpolus, kārtīgi aplaisti, un jau pēc neilga laika tevi priecēs savi lociņi. Bet pērkot salātus podiņos, atstāj pāris mazākās lapas nenoplūktas un iestādi blakus sīpoliem. Tā pavisam ātri un vienkārši tiksi pie sava garšaugu un zaļumu dārziņa.

Rukola

Rukola ar savu pikanti rūgteno garšu ir populāra dažādu salātu, picu un silto ēdienu sastāvdaļa. Ja esi iecienījis šo zaļumu pievienot savām pusdienām vai vakariņām, noteikti būsi pamanījis, ka rukola ļoti ātri mēdz novīst vai sabojāties. Labā ziņa – rukolu vari iesēt pats, un tā ļoti labi augs arī uz tava balkona.

Droši sēj to no agra pavasara līdz pat rudenim, un jau pēc aptuveni mēneša varēsi novākt pirmās lapiņas. Galvenais – izvēlies auglīgu augsni, nesēj sēklas pārāk dziļi, novieto saulainā vietā un kārtīgi aplaisti.

Dilles

Latviešu tradicionālā virtuve nav iedomājama bez dillēm. Sēj sēklas tieši augsnē puķu podā uz balkona, kārtīgi aplaisti, un jau pavisam drīz tevi priecēs jauni diļļu stiebriņi. Atceries – dilles ļoti āri pāraug un kļūst kokainas, tāpēc sējamas vairākas reizes sezonā. Audzēšanai uz balkona vislabāk izvēlies šķirnes, kas veido nelielus krūmus un nezied, ja vien neplāno ziedus izmantot gurķu sālīšanai un marinēšanai.

Lapu kāposts

Lapu kāposts ir īsta vitamīnu bumba. Un kas vislabākais – to ir ļoti vienkārši izaudzēt pašam uz balkona. Sēj pa taisno dobē, kārtīgi aplaisti, turi noēnotā vietā – kā visi tumšo lapu augi tie pārāk nemīl tiešus saules starus – un liec veselīgās lapas klāt rīta smūtijiem vai gatavo veselīgos lapu kāposta čipsus līdz pat pirmajam sniegam.
Galvenais – pievērs uzmanību šķirnei, ko audzēt, jo dažas no tām mēdz sasniegt ievērojamus apmērus, tāpēc nebūs piemērotas audzēšanai puķu kastē aiz loga.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *