Publicēts Kategorijas Bez tēmas, Dzīve notiek!

Ievies Zero Waste principus ikdienā!

Nav noslēpums, ka dabas piesārņojums aug ar katru dienu, kā arī bieži dzirdam par dažādām kustībām, kas cenšas atkritumu pieaugumu mazināt. Viena no tām ir Zero Waste kustība, kas iestājas par atkritumu samazināšanu ikdienā. Iepriecinoši ir arī tas, ka Zero Waste mazina ne tikai atkritumu patēriņu, bet arī finansiālos izdevumus, atbrīvojot naudas līdzekļus, ko varēsi izmantot lietderīgāk.

Kas ir Zero Waste?

Zero Waste var raksturot kā kustību, kas aicina cilvēkus aizdomāties par ikdienas patēriņu, kā arī aicina to samazināt katra indivīda robežās. Visi zinām, ka neizmantotie atkritumi bieži vien nonāk okeānos, mežos, tiek aprakti zem zemes vai sadedzināti, radot būtisku piesārņojumu. Zero Waste mērķis ir maksimāli šo piesārņojumu mazināt, lai saudzētu dabu, domājot par nākotni. Galvenie pamatprincipi – samazināt patēriņu, izmantot atkārtoti un pārstrādāt atkritumus.

Kā to ieviest savā ikdienā?

1. Atsakies no nevajadzīgām lietām
Lai ieviestu Zero Waste dzīvesveidu savā ikdienā, vari sākt ar kaut ko nelielu – atsakies no plastmasas maisiņiem, salmiņiem u.c. lietām, bez kurām ikdienā vari iztikt. Atsakies no reklāmas bukletiem, ko sniedz uz ielas, no ikmēneša katalogiem, kas regulāri parādās tavā pastkastītē utt.

2. Samazini patēriņu
Protams, no visa atteikties nav iespējams, taču vari patēriņu samazināt līdz minimumam. Pirms iegādājies apģērbu padomā, vai tev tas tiešām ir nepieciešams, vai arī tā ir tikai mirkļa iegriba. Vēl viens liels Zero Waste kustības aicinājums ir izmestās pārtikas apjoma samazināšana. Tā ir problēma, kuru veicina ļoti daudz cilvēku – mēs neplānojam ēdienreizes, līdz ar to bieži iegādātie produkti nonāk atkritumu tvertnē, jo nepaspējam tos laicīgi apēst. Pievērs uzmanību pārtikas iegādei, kad dodies uz veikalu, izplāno savas ēdienreizes un būsi pārsteigts, kā samazinās gan izmestās pārtikas daudzums, gan izdevumi.

3. Lieto atkārtoti
Ir ļoti daudz lietu, kuras ikdienā varam lietot atkārtoti. Sākot ar lietotiem apģērbiem un mēbelēm, līdz dažādiem ikdienas sīkumiem, piemēram, pārtikas maisiņiem, plastmasas pudelēm un dažādiem citiem iepakojumiem. Galvenais, kas jāpatur prātā – lietas nav jāmet ārā pēc pirmās izmatošanas reizes. Kā arī neizmirsti, ka lietas, kuras ir saplīsušas, vienmēr vari mēģināt salabot.

4. Šķiro atkritumus
Izmēģini arī atkritumu šķirošanu. Sākumā tas var šķist kā apgrūtinājums, taču jau pēc neilga laika atkritumu šķirošana kļūs pašsaprotama. Turklāt, ja ievērosi arī citus Zero Waste principus, atkritumu tvertnē vajadzētu nonākt daudz mazākam atkritumu skaitam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *