Publicēts Kategorijas Bez tēmas

Kā sagatavot dārzu nākamajai sezonai

Lai gan augustā vasara vēl ir pilnā plaukumā, dzestrie rīti un zvaigžņotās naktis jau atgādina par rudens tuvumu. Ir īstais laiks sākt domāt par dārza darbiem, ko vari paveikt šajā sezonā, lai nākamgad dārzs būtu vēl krāšņāks un ražīgāks!

Augsnes uzlabošana

Vasaras beigās, kad raža novākta un vairums vasaras puķu noziedējušas, laiks sagatavot dobes nākamajai sezonai. Rūpīgi izravē nezāles, lai tās no jauna nesasētos, uzirdini augsni un pabaro to, izmantojot izvēlēto mēslojumu – kompostu vai kūtsmēslus.
Augsnes uzlabošanai vari izmantot arī pēc zāles pļaušanas iegūto pļauto zāli, to iestrādājot dobēs. Lai atveseļotu, attīrītu un bagātinātu augsni ar organiskajām vielām, rudenī dobēs vari sēt dārzniecības veikalos nopērkamās balto sinepju sēklas. To garās mietsaknes irdinās augsni, bet līdz ar ziedēšanas sākumu tās var sākt iestrādāt augsnē. Baltās sinepes ne tikai bagātina augsni ar ķīmiskiem elementiem un uzlabo organisko vielu līdzsvaru augsnē, bet arī apturēs nezāļu izplatīšanos.

Daudzgadīgie augi

Daudzgadīgie augi kā peonijas un ziemcietes rotās tavu dārzu vairāku gadu garumā, tāpēc svarīgi par tiem parūpēties visa gada garumā. Peonijām vasaras sezonas beigās jāapgriež nokaltušie kāti, lai to garums nepārsniegtu 10cm no augsnes līmeņa, un tās vēlams pārsegt ar egļu zariem.

Rudens ir arī labākais laiks, kad peoniju pārstādīt, pie reizes kārtīgi mēslojot. Taču rēķinies, ka nākamajā sezonā pēc pārstādīšanas peonijas var arī neziedēt. Ziemcietes rudenī apgriez, atstājot pusi vai vienu trešdaļu auga neapgrieztu, bet tās, kurām lapojums ir mūžzaļš, rudenī atstāj pilnībā neapgrieztas. Svarīgi atcerēties – ja rudenī kādu augu apgriez līdz zemei, tad vēlams to arī piesegt uz ziemu, izmantojot egļu zarus, kūdras slānīti vai zāģu skaidas.

Mauriņš

 

Mauriņš ir katra mājas saimnieka vizītkarte – tikai uzmetot tam aci, uzreiz ir redzams, vai mauriņu regulāri kopj un par to rūpējas. Vasaras beigas nebūt nenozīmē, ka par mauriņu vari aizmirst līdz nākamajai sezonai. Pirms rudens salnām pārliecinies, vai tas nav pārāk īss, lai pasargātu to no izsalšanas un izkalšanas saulē. Tāpat neaizmirsti par augsnes mēslošanu un aerāciju jeb gaisošanu – to ieteicams veikt rudenī līdz oktobrim.

Zemenes

Jā, arī par labu zemeņu ražu ir jāsāk domāt šoruden. Labākais laiks zemeņu stādīšanai, lai iegūtu lielāku ražu, ir augusta beigas – lai līdz rudens vidum dēsti paspēj kārtīgi iesakņoties. Savukārt jau esošos stādījumus uz rudeni ieteicams pabarot ar augsnes mēslojumu. Lai pasargātu zemeņu stādus no kailsala un izcilāšanās pavasarī, zemenes ieteicams uz ziemu sasegt pēc tam, kad rudenī jau sasalusi augsnes virskārta.

Ogu krūmi

Lai gan zaru griešana vairāk saistās ar pavasara darbiem, ogu krūmus sakopt ieteicams jau rudenī, lai tos sagatavotu jaunu pumpuru uzplaukšanai un raža būtu tikpat bagātīga arī nākamajā gadā. Agri rudenī apgriežamas avenes – nogriežot jau noražojušos dzinumus līdz pat stumbram. Upeņu krūmi, salīdzinot ar citiem ogu krūmiem, noveco ļoti ātri, tāpēc rudenī vecos zarus ieteicams apgriezt līdz pamatnei. Ērkšķogām apgriežami visi horizontāli augošie un vājie zari – atstājot spēcīgākos vertikālos zarus. Savukārt jāņogām nepieciešams saīsināt tikai novecojušos zarus.

Kaitēkļu un slimību apkarošana

Rudens un ziema ir miera periods ne tikai augsnei un kultūraugiem, bet arī dažādiem kaitēkļiem un slimībām. Tāpēc rudenī ir labākais laiks, kad apsekot savā dārzā notiekošo un veikt profilaktiskos pasākumus.
Ja kādā kokā vai krūmā vasarā esi pamanījis kaitēkļus, nepaslinko un rūpīgi savāc šo augu nokritušās lapas un sadedzini tās, lai samazinātu iespēju, ka kaitēkļi pārziemos. Ja dārzā ieviesusies miltrasa, rudens ir labākais laiks skarto zaru un stumbru dezinficēšanai. Bet, lai pasargātu augļu kokus no saules un sala bojājumiem, rudens nogalē ieteicams augļu koku stumbrus kaļķot.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *