Publicēts Kategorijas Dzīve notiek!

Kož odi? 7 augi, kas liks moskītiem turēties pa gabalu!

Lai mierīgu atpūtu piemājas dārzā nesagandētu odu uzbrukums, iestādi pagalmā kādu no šiem augiem. Tie nelūgtajiem ciemiņiem liks tavam īpašumam lidot garām ar līkumu!

Citronzāle

Citronzālei ir spēcīga citrusa smarža un garša, tāpēc šī auga lapas izmanto ne tikai ēteriskās eļļas iegūšanai, aromātiskas tējas baudīšanai un garšvielu iegūšanai, bet arī moskītu atbaidīšanai.

Citronzāle izdala spēcīgu aromātu, pārplēšot un paberzējot auga lapas. Šī iemesla dēļ to var viegli iemasēt atkailinātā ādā, lai atgaiņātos no odu un dunduru uzbrukuma. Turot augu piemājas dārzā, tas atbaidīs ne tikai moskītus, bet arī dažādus kaitēkļus.

Citronzāle vislabāk aug saulainā, labi apūdeņotā vietā, tāpēc Latvijas klimatiskajos apstākļos to ieteicams audzēt siltumnīcā pārnēsājamā podā, ko pēc nepieciešamības var pārvietot uz mājas pagalmu.

Citronmētra

Citronmētra, saukta arī par citronmelisu, izdala citronam un piparmētrai līdzīgu aromātu. Pēc izskata atgādina piparmētru, taču dominē citrusa smaržu gamma. Šis augs tiek plaši izmantots ārstniecībā, galvenokārt, tā nomierinošo un antibakteriālo īpašību dēļ. Tāpat kā citronzāle, arī citronmētra izdala spēcīgu ēterisko eļļu smaržu, tāpēc lieliski noder odu atbaidīšanai, tajā pašā laikā pievilinot taureņus un bites.

Moskītu atbaidīšanai auga lapas var paberzēt pret ādu vai iesādīt dārzā. Citronmētra ir viegli kopjama, nav prasīga un lieliski iztur saususumu. Stādot dārzā, auga mūža ilgums būs četri līdz pieci gadi, taču to iespējams stādīt arī podā.

Kaķumētra

Kā jau vēsta nosaukums, kaķumētras atrašanos dārzā īpaši novērtēs murrājošie ģimenes mīluļi, taču odiem un citiem moskītiem apdullinošā citronu smarža liks tavam dārzam mest pamatīgu līkumu.

Auga lapas un sastāvā esošo ēterisko eļļu iespējams izmantot arī ārstniecībā, lai mazinātu temperatūru, nomierinātu, veicinātu apetīti un uzlabotu kuņģa darbību.

Kaķumētra ir daudzgadīgs un viegli kopjams augs, kas strauji izplatās. Šī iemesla dēļ tas lieliski noder apzaļumošanai, taču izplatības ierobežošanai kaķumētru ieteicams stādīt podā. Novietojot dobē, tas atbaidīs ne tikai moskītus, bet arī kaitēkļus.

Samtene

Oranži dzeltenās samtenes izdala spēcīgu, moskītiem neizturamu smaržu. Tās var stādīt dobēs dārzā un audzēt podos. Izkārtojot ap mājas teritoriju vai novietojot pie durvīm un logiem, aizsargāsies no moskītu iekļūšanas mājā.

Samtenes ne tikai lieliski atbaida odus, bet arī kaitēkļus. Šī iemesla dēļ tās ieteicams audzēt blakus dažādiem ēdamajiem augiem, piemēram, tomātiem un pupiņām.

Baziliks

Baziliks ir viens no iecienītākajiem garšaugiem, kas lieliski papildina dažādus ēdienus. Īpatnējā aromāta dēļ šis augs arī atbaida moskītus, turklāt spēcīgā smarža izdalās, pat neaizskarot bazilika lapas.

Baziliku var audzēt gan dobē, gan siltumnīcā, gan arī podiņā uz palodzes. Siltā, saulainā un labi apūdeņotā vietā augam veidosies košākas, sulīgākas un aromātiskākas lapas.

Lai izvairītos no moksītu kodumiem brīvā dabā, to atbaidīšanai baziliku iespējams paberzēt pret ādu.

Lavanda

Lavanda ir cilvēkam draudzīgs augs. Tā ēteriskās eļļas smarža labvēlīgi ietekmē mūsu emocionālo stāvokli, nomierina, veicina miegu, mazina sāpes, tai ir antiseptiska un bakteriocīda iedarbība. Līdzās šīm īpašībām lavanda arī atbaida odus un kodes, jo auga smarža moskītiem ir īpaši nepatīkama.

Lavanda vislabāk augs saulainā vietā, labi elpojošā augsnē. To var audzēt gan dārzā, gan arī podā, taču gaisu mīlošo sakņu dēļ jāizvēlas pietiekami plati, noapaļotas formas trauki.

Pelargonija

Skaistā pelargonija ir iecienīta iekaramā puķe, taču ne visi zina, ka pēc citrusa smaržojošais augs efektīvi atbaida moskītus. Tā ir lieliska īpašību kombinācija, lai uzpostu durvju priekšu vai balkonu un nodrošinātos pret odu iekļūšanu mājā.

Pelargonijām patīk augt siltā, saulainā un sausā vietā. Kopumā tās ir ļoti viegli kopjamas, taču laiku pa laikam jāapsmidzina ar ūdens migliņu vai jānoskalo zem tekoša ūdens, lai atbrīvotos no tīklērču iebrukuma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *