Publicēts Kategorijas Ceļo, Dzīve notiek!

Lielais Teksasas ceļojums ar auto

“Dziļā” Austrumteksasa


Pēc ceļā pavadītas nedēļas un 2300 km mēs jūtamies apskatījuši tikai nelielu Teksasas astīti! Un, ne velti, jo Teksasa ir gandrīz divas reizes lielāka nekā Vācija un mazliet lielāka par Franciju.

Šoreiz izbraucām trijstūri pa Teksasu, iekļaujot ļoti zināmas vietas kā Hjūstonu un Ostinu, kā arī reģionu ap Nakogdočes pilsētu, kur ārzemju tūristi tik bieži vis neieklīst. Tas gan ir pilnīgi velti – jo šis reģions ir tā saucamā “dziļā” Austrumteksasas daļa, kas ir ne vien tāpēc, ka atrodas tālāk uz austrumiem, bet arī tāpēc, ka reģions līdz pat 20. gadsimta sākumam nepakļāvās likumam un teritoriju pārvaldīja vietējie klani. Nakogdočes pilsēta ir arī vecākā Teksasā. Tai pat ir sava vecpilsēta – dienas vidū, kad temperatūra krietni pārsniedz 30 grādus (Teksasā jūlijā vidējā maksimālā gaisa temperatūra ir ap 35 grādiem), pilsēta ir diezgan tukša – mums garām aizbrauc pa kādam pikapam un retro auto, un uz ielas nemana gandrīz nevienu cilvēku. Izejot pa pilsētas pārgājiena taku, caur kokiem dzirdam ūdens šļakstoņu un sajūsminātus bērnu spiedzienus – visi atpūšas ūdens atrakciju parkā!

Daba un naftas ieguves vēsture

Reģionā būs, ko darīt, arī dabas mīļotājiem – aptuveni stundas brauciena attālumā no pilsētas atrodas Big Thicket dabas parks, kur mitrā augsnē sastopami gan mazāki purva augi kā rasenes un citi kukaiņu ķērāji, tā arī iespaidīgās milzu cipreses, kas aug ūdenī.

Savukārt no Nakogdočes pilsētas braucot uz otru pusi, uz augšu, var turpināt izzināt vēsturi – Kilgores pilsētā var iepazīties ar Austrumteksasas naftas ieguves laukiem, kas ir otri lielākie ASV tikai aiz Aļaskas. Tieši šajā mazajā pilsētiņā 1930. gadā bija pirmais veiksmīgais urbums, pēc kura 24 stundu laikā pilsētiņas iedzīvotāju skaits pieauga no 500 līdz 8 000 cilvēkiem. Naftas vēsturi reģionā redz labi – gan milzīgie torņi, kuriem vairs tikai vēsturiska nozīme, gan filmās bieži redzamie pumpji, kas šūpojas un nu jau arī pieskaitāmi aizgājušiem laikiem, kā ar mūsdienīgas naftas ieguves sistēmas, kas līdz ar reģionam raksturīgajām govīm, ir tipiska ainava ceļa malā.

Par naftas pasauli uzzinām vēlāk arī Hjūstonas pievārtē, Galvestonā (tiem, kas seko seriālam “Lielā sprādziena teorija”– tieši šeit dzimis galvenais varonis Šeldons Kūpers!). Pilsētā ceļ jaunas naftas platformas, savukārt apmeklētājiem ir atvērta viena no vecajām – Ocean Star, kurā var uzzināt par sarežģīto darbu un platformas ietekmi uz vidi. Izrādās, dzīvajai dabai ļoti patīk platformu “kājas” – ap platformām parasti izveidojas iespaidīgi mākslīgie rifi. Mēs savukārt pie platformas vērojam garneļu zvejnieku ikdienas rutīnu, šķirojot nost saķertās zivis, kuras ar nepacietību gaida gan kaijas, gan gārņi, gan arī milzīgie pelikāni.

Kārtīgi aplūkojuši izglītojošos objektus dodamies izklaidēties – uz pludmali! Pēc karstas dienas pelde ir īstā reizē – tikai jāiebrien tā dziļāk, meklējot vēsāku ūdeni. Prognozēs rakstīts, ka ūdens Meksikas līcī ir aptuveni 32 grādus silts, virskārta pie krasta ir tuvāk 34 grādiem pēc Celsija.

Lielpilsētas Hjūstona un Ostina

Ciemojoties Hjūstonā, noteikti jāapmeklē pasaules slavenais NASA Džonsona kosmosa centrs! Mēs tam bijām ieplānojuši pusi dienas, bet, ak vai, ar to nebūt nepietiek!

Ar īpašu transportu mēs tiekam aizvesti dziļi centra teritorijā, kur strādā zinātnieki – mums ir iespēja aplūkot milzīgo Saturns V raķeti, moduļus, kuros veic izpēti un apmācību misijām. Mums arī ārkārtīgi paveicas – šajā dienā ir ekskursijas uz astronautu mācību baseinu, kurā ir nogremdēts tūkstošiem tonnu ekipējuma un, trenējoties katrai visumā pavadāmai stundai, nepieciešams līdz pat 8 stundām pavadīt baseinā, apgūstot iemaņas.

Visbeidzot, mēs, protams, ciemojamies Ostinā! Braucot garām neskaitāmiem Teksasas zābaku veikaliem, jau pa gabalu redzam izslavēto Teksasas Kapitoliju – vietu, kur tiekas štata valdība. Ieeja objektā ir pilnīgi bez maksas, un te var aplūkot kādreizējo varas vīru portretus (tajā skaitā, Džordža Buša!). Mēs ar īpašu interesi vērojam dizaina elementus – uz katra krēsla, lustras un paklāja, kur vien iespējams, uzzīmēta zvaigzne. Teksasas iesauka ir “Lone Star State”, kas simbolizē tās kādreizējo neatkarīgās republikas statusu. Teksasieši ļoti lepojas ar savu štatu, un gandrīz visur blakus ASV karogam karājas arī štata karogs, bet daudz kur – tikai štata karogs.

Vakara saules stariem izgaismojot koši zaļos zālienus, dodamies apskatīt Ostinas sikspārņu koloniju. Kad atbraucam uz tiltu, zem kura tie mīt, vismaz pusstundu pirms saulrieta, mūs jau tur sagaida simtiem cilvēku – daži iekārtojušies uz saliekamajiem krēsliem kalniņā, citi uz tilta, daudzi uz kuģīšiem un kajakiem. Tomēr izrādās, ka vislabākā skatīšanās vieta ir gandrīz zem paša tilta! Vienā brīdī no tā apakšas izlido viens sikspārnis, tad otrs, tad desmit, un tad turpmāko pusstundu tie nepārtrauktā plūsmā lido medībās. Kolonijā dzīvo vairāk nekā miljons īpatņu. Kā kādā citā ceļojumā par sikspārņiem mums teica gids – pētot sikspārņus, nebūtu ieteicams stāvēt ar izbrīnā plaši pavērtu muti.

Teksasas apskatei droši varētu veltīt ne tikai nedēļu vai divas, bet pat veselu mēnesi! Cilvēki šeit ir atsaucīgi, degviela lēta, bet lielceļi plaši – jāsēžas pie stūres un jādodas kārtīgā ceļojumā izbaudīt patiesi karstu vasaru!

Teksts: Alīna Andrušaite
Foto: Jēkabs Andrušaitis
www.sapnumedniece.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *