Publicēts Kategorijas Iegāde

Mājokļa iegādes process

Esi nolēmis iegādāties skaistu brīvdienu māju vai jaunu mitekli pastāvīgai dzīvošanai? Iepazīsties ar mājokļa iegādes procesa posmiem, sākot no īstā mājokļa atrašanas, līdz pat veiksmīga darījuma noslēgšanai!

Vēl pirms esi uzsācis mājokļa meklējumus, noskaidro savas kredītiespējas! Tādējādi ietaupīsi laiku, veltīgi neapsverot pārmērīgi dārga nekustamā īpašuma iegādi. Kredītiespēju noskaidrošanu vari veikt bankā, piesakoties uz konsultāciju pie speciālista, vai attālināti, izmantojot Skype konsultāciju vai hipotekārā kredīta kalkulatoru.

Lai saņemtu hipotekāro kredītu, bankā jāiesniedz šādi dokumenti:

  • pieteikums;
  • pase vai eID karte;
  • VID izziņa par kredītņēmēja ienākumiem;
  • konta izraksts par pēdējiem 6 mēnešiem;
  • īpašuma novērtējums;
  • tāme, projekts, būvatļauja (ja plāno aizņemties lielākam remontam vai būvniecībai).

Specifiskos gadījumos tev vajadzēs bērnu dzimšanas apliecības un deklarētās dzīvesvietas izziņas (ja pieteiksies kredītam mājokļa iegādei ar valsts galvojumu), darba līgumu (ja strādā ārpus Latvijas) utml.

Standarta situācijā, kad visi dokumenti ir iesniegti, lēmumu par kredīta piešķiršanu banka pieņems divu trīs darba dienu laikā. Par salīdzinoši neliela aizdevuma (līdz 50 000 eiro) piešķiršanu vari saņemt atbildi pat vienas dienas laikā.

Kredīta noformēšanai bankā tev būs jāparaksta visi dokumenti, kas saistīti ar kredītu: kredīta līgums, ķīlas līgums un, ja ir galvotājs, tad galvojuma līgums. Banka sagatavos arī nostiprinājuma lūgumu hipotēkas reģistrēšanai un izsniegs papildu eksemplārus kredīta un ķīlas līgumiem, kas vēlāk būs iesniedzami zemesgrāmatā. Galvojuma līgums, ja tāds ir noslēgts, zemesgrāmatā nav jāiesniedz!

Pirkuma līgumu darījuma noslēgšanai pēc abu pušu vienošanās var sagatavot un parakstīt pie kompetenta jurista, pie zvērināta notāra vai divpusēji jeb privātā kārtā.

Pēc visu dokumentu parakstīšanas, tev būs jādodas pie notāra. Notārs, balstoties uz noslēgto pirkuma līgumu, sagatavos un apstiprinās arī nostiprinājuma lūgumu par īpašumtiesību maiņu. Tāpat notāram apstiprināšanai jāiesniedz nostiprinājuma lūgums par hipotēkas reģistrēšanu par labu bankai.

Tālāk dosies uz zemesgrāmatu, kur iesniegsi bankas papildus sagatavotu eksemplāru kredīta un ķīlas līgumiem, notāra apstiprinātos nostiprinājuma lūgumus un pirkuma līgumu. Tāpat zemesgrāmatā būs jāiesniedz kvītis par valsts un kancelejas nodevu apmaksu (nodevas iespējams aprēķināt šeit, rekvizīti pieejami šeit), vai arī vari veikt maksājumus uz vietas ar norēķinu karti.

Vienkāršāk sakot, īpašums piederēs tev, bet uz tā būs reģistrēts apgrūtinājums par labu bankai. Tas nozīmē, ka līdz pilnīgai kredīta atmaksai visas darbības būs jāsaskaņo ar banku. Piemēram, ja gribēsi kaut ko pārplānot, būs jālūdz bankas piekrišana.

Kad visi nepieciešamie dokumenti ir apstiprināti, tev atkal jādodas uz banku, līdzi ņemot pirkuma līgumu un apliecinājumu par savas daļas samaksu, piemēram, konta izdruku. Īpašumtiesību apliecinošus dokumentus banka saņems elektroniski no zemesgrāmatas. Pirms naudas izskaitīšanas tev būs obligāti jāapdrošina nekustamais īpašums, turklāt tas jādara par labu bankai. Apdrošināšanu vari veikt pats (apdrošināšanas polisi vēlams iepriekš saskaņot ar banku) vai šo uzdevumu uzreiz uzticēt bankai.

Atkarībā no tā, kā pirkuma līgumā atrunāts, kredīta summu saņemsi visu uzreiz vai pa daļām parasti vienas vai divu dienu laikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *