Publicēts Kategorijas Būvniecība/remonts

No idejas līdz elektrības pieslēgumam: ar ko sākt?

Ja esi iegādājies zemi un gatavojies būvēt savu sapņu māju vai arī vēl tikai lūkojies pēc nekustamā īpašuma, iespējams, apsver domu par jauna elektrības pieslēguma ierīkošanu. Kā pie tāda tikt? Cik laika un naudas būs vajadzīgs? – Lūk, atbildes uz šiem un vairākiem citiem jautājumiem, kas palīdzēs vienkārši un ērti īstenot ideju par jauna elektrības pieslēguma ierīkošanu īpašumā.

PIETEIKŠANA

Kā pieslēgt īpašumu elektrotīklam vai atjaunot elektrības piegādi?
Ja nekustamajā īpašumā nav pieslēguma elektrotīklam, pieteikumu jauna pieslēguma ierīkošanai iesniedz AS “Sadales tīkls” (ST) klientu portālā e-st.lv. Ja īpašums jau ir bijis apdzīvots, tajā ir saglabājies pieslēgums elektrotīklam un nepieciešams tikai atjaunot elektrības piegādi, vērsies ar pieteikumu pie sava elektrības tirgotāja.

Cik jaudīgu elektrības pieslēgumu man vajag?
Jaunam elektrības pieslēgumam nepieciešamo jaudu vari noteikt ar slodzes aprēķina kalkulatora palīdzību, kas pieejams tiešsaistē sadalestikls.lv.

SAGATAVOŠANAS UN IERĪKOŠANAS DARBI

Vai man būs jāpiesaista vēl citi speciālisti un kas veiks elektrības pieslēguma tehniskos darbus?
Jā, Tev būs jāizvēlas sertificēts elektriķis, kas ierīkos ēkas iekšējo elektrotīklu. Atsevišķos gadījumos arī elektrotīkla izbūves projekta izstrādātājs. Izbūvi līdz sadalnei, veiks konkursa kārtībā ST atlasīts būvnieks. Par elektrotīklu no sadalnes līdz Tavam īpašumam un pašā īpašumā atbildīgs būs Tevis izvēlēts sertificēts elektriķis. Īpašuma elektrotīklu ar kopējo savienos, kā arī sadalni un skaitītāju uzstādīs ST speciālisti.

Cik daudz laika vajadzēs un kā zināšu, kādi darbi jau paveikti un kas vēl jādara?
Atkarībā no projekta sarežģītības pakāpes, jauna elektrības pieslēguma ierīkošana vai slodzes palielināšana var aizņemt no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem. ST klientu portālā seko līdzi visiem elektrības pieslēguma sagatavošanas darbiem, kā arī nepieciešamības gadījumā iesaisties tajos.

IZMAKSAS

Kā tiek aprēķinātas izmaksas?
Jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas izmaksas ir atkarīgas no pieprasītās jaudas un veicamo darbu apjoma. Tās sastāv no faktiskajām izmaksām, piemēram, maksas par sadalni, tās uzstādīšanu, kabeļa vai vada pievilkšanu līdz sadalnei u.c, un ieguldījumiem, kas nodrošina kopējā elektrotīkla pieejamību. Ja esi iegādājies zemi vai ēku, kurā nav pieslēguma elektrotīklam, vai vēl tikai plāno to darīt, iesniedz konkrētā īpašuma jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas pieteikumu klientu portālā e-st.lv un saņem izmaksu aprēķinu par brīvu.

Vai varu atgūt izmaksas?
Lai sekmētu uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides attīstību, klientiem, kuru elektrības pieslēgums vai pieslēguma jaudas palielinājums ir 0,4kV (kilovolti) elektrotīklā ar jaudu lielāku par 100A vai vidsprieguma elektrotīklā, ir iespēja piecu gadu laikā no jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas brīža atgūt par pakalpojumu samaksāto 100% apmērā. Rūpīgi izvērtē elektrības pieslēgumam nepieciešamo jaudu, lai atgūtu investīcijas un arī vēlāk lietotu elektrību nepārmaksājot!

EFEKTIVITĀTE

Kādēļ atteikties no liekās elektrības pieslēguma jaudas?
Samazinot elektrības pieslēguma jaudu, atbilstoši šī brīža vajadzībām, samazināsies arī kopējās izmaksas par patērēto elektroenerģiju. Vai visa īpašumā pieejamā elektrotīkla jauda tiešām nepieciešama, vari pārliecināties tiešsaistē, izmantojot slodzes aprēķina kalkulatoru.

Kā varu samazināt īpašumā pieejamo elektrotīkla jaudu?
Pieslēguma jaudas samazināšanu bez maksas iespējams pieteikt ST klientu portālā. Pirms tam rūpīgi izvērtē šī soļa nepieciešamību un ņem vērā, ka slodzes atjaunošana gan ir maksas pakalpojums.

CITI PIESLĒGUMI

Ko darīt, ja elektrība nepieciešama īslaicīgi?
Ja organizē pasākumu ārpus telpām, iekārto āra kafejnīcu vai plāno būvdarbus īpašumā, kurā nav pieslēguma elektrotīklam, un šāds pieslēgums nepieciešams vien uz laiku, kas nepārsniedz 24 mēnešus, pieteikumu īslaicīga pieslēguma ierīkošanai iespējams iesniegt ST klientu portālā.

Ko darīt, ja manā īpašumā nav pieļaujams elektrības padeves pārtraukums?
Ja īpašumā esošajām elektroietaisēm nav pieļaujami elektrības piegādes pārtraukumi, ar ģeneratora palīdzību ir iespējams izveidot autonomu elektroapgādi.

Raksts tapis sadarbībā ar A/S Sadales Tīkls. Vairāk informācijas SADALESTIKLS.LV

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *