Publicēts Kategorijas Bez tēmas

Palau: paradīze virs un zem ūdens

Teiksmainajā Okeānijā atrodas dažas no pasaulē mazākajām valstīm un skaistākajiem galamērķiem, kur aizbraukt! Tā atrodas tālu, un salīdzinoši dārgāko aviobiļešu dēļ parasti latviešiem nav populārāko galamērķu sarakstā. Taču gadās, ka izdodas noķert labu cenu biļetes arī uz šejieni, un tas izdevās arī mums, ceļojot uz Palau vien par 330 eiro no Amsterdamas un atpakaļ.

Palau? Kur tas ir? vai arī – Kā sauca to vietu, kur tu brauksi – Pulai? Puli? Tā man jautāja daudzi, kad stāstīju par saviem atvaļinājuma plāniem. Palau ir vieta, par kuru vairums cilvēku nekad nav dzirdējuši un par tās atrašanās vietu parasti zina tikai tie, kas aizraujas ar niršanu.

Palau (vēsturiski arī Belau un Pelew) ir 250 salu valsts, kas atrodas rietumu Klusajā okeānā un tajā dzīvo vien nepilni 20 tūkstoši cilvēku un tās galvaspilsēta ir Ngerulmuda. Pieejamais informācijas apjoms par Palau nav pārāk liels, lai arī gadā to apmeklē aptuveni 170 tūkstoši cilvēku. Iespējams, galvenais iemesls ir tāds, ka 90% tūristu ir no Ķīnas, Taivānas, Japānas un Korejas, līdz ar to informācija vienkārši nav pieejama angļu valodā.


Izkāpjot no lidmašīnas, uzreiz sajūtam karsto, sutīgo gaisu. Šeit visu gadu valda karstums – gan ūdens, gan gaiss ir aptuveni 30 grādus silts, un laikapstākļi mainās strauji – brīžiem stipri līst, tad atkal skaidrojas un spīd tropiska saule.

Mūsu pirmajā pastaigā pa salu nespējam vien priecāties par redzamo skaistumu, kad skatam paveras pirmās mazās saliņas – tās tiešām izskatās kā tādas apsūnojušas sēnes okeānā! Turpat, ceļa malā, stāvot uz tilta, pilnīgi caurspīdīgajā ūdenī redzam kalmārus, rajas, strīpainas, pumpainas, krāsainas, raibas un citādi krāšņas zivis un koraļļus! Sajūta tāda, it kā pilsētas kanālā būtu ieraudzījuši vismaz līdakas!
Visi vietējie, kurus satiekam, ir ārkārtīgi laipni, paskaidro, ja kaut ko nevaram atrast vai nesaprotam. Izrādās, Palau pamatiedzīvotāju kultūrā ir svarīgi būt laipnam.
Nākošajā dienā agri no rīta braucam uz vienu no daudzajām mazajām saliņām Palau – Carp. Tā atrodas tieši blakus slavenākajām niršanas vietām. Atbraucot mūsu skatam paveras koka piestātne, salas smailīte (no gaisa sala izskatās pēc jūras zvaigznes) un gar krastu zem palmām pastaigājas mazi putniņi – pilnīga idille!


Atdodam somas un, nemaz neejot uz mājiņu, dodamies nirt. Zemūdens pasaule šeit ir fantastiska! Mums vairākkārt paveicas un redzam manta rajas visā krāšņumā – spārnu vēziens tām var būt pat 5-7 metri! Šeit tās nāk uz tā saucamo tīrīšana staciju, kur tās peld virs koraļļu veidojumiem un tur dzīvojošās mazās zivtiņas skrubina nost netīrumus no raju ādas. Manta rajas ir milzīgas, graciozas un izskatās, ka tās lido zem ūdens. Katra ir citādāka, tām uz vēderiem ir punktiņi, kas ir tikpat unikāli kā pirkstu nospiedumi. Palau ir ļoti bagāta zemūdens pasaule, un te peldam starp milzīgiem zivju bariem, satiekam zušus, bruņurupučus, haizivis un redzam milzīgas kustīgu koraļļu sienas!

Kad atgriežamies salā, vakaros vērojam krāšņus saulrietus, kad debesis un zeme uz brīdi kļūst vienā krāsā, un vēlāk – Piena Ceļu. Tā kā vakaros diezgan ātri paliek tumšs, ejam gulēt laicīgi un ceļamies arī uz saullēktu, jo tie arī ir pasakaini un tad valda patīkams siltums, ne dienas vidus svelme. Bet pa dienu te var vērot putnus – atkarībā no paisuma vai bēguma, izteikti mainās krasta līnija, un tad putniņi parādās un meklē barību atsegtajā zemē.

Mēs dodamies izbraucienos ar laivu apkārt salām un redzam arī no skaistākajām vietām visā Palau – Milky Way jeb Piena Ceļa kanālu, kur, šķīstot kaļķakmenim, ūdens ir neparasti zilzaļā krāsā, vēl košāks nekā citviet Palau! Turpat netālu peldamies Clam City, kur trīs metru dziļumā atrodas milzīgas gliemenes, katra teju metru gara.
Visbeidzot, mums darāmo darbu sarakstā paliek pēdējais uzdevums – apskatīt salas no augšas. Piecas dienas no vietas līst un līst, un drīz vien sākam atmest cerības uz skaidrām debesīm, kad beidzot pēdējā dienā mums paveicas, un laiks ir lielisks! Tā nu, mēs divi un vācu pilots, iekāpām mazā Cessna lidmašīnā un devāmies ceļā! Šis 40 minūšu lidojums noteikti paliks atmiņā kā viens no iespaidīgākajiem skatiem, kas redzēti visos ceļojumos! Fantastiskās, mazās saliņas, nogrimuši kuģi dzidrajā ūdenī zem mums un arī slavenās 70 islands, kas ir Palau pastkartes skati!

Palau aizvadītas nedaudz vairāk nekā divas nedēļas un ar to bija tieši pietiekami, lai redzētu skaistākās vietas. Palau noteikti ir vieta, kur aizceļot, lai redzētu neskartu zemūdens pasauli, baudītu siltumu un būt vietā, kur nebūt ne tik daudzi tūristi kādreiz aizbrauc, un kurai apkārt tūkstošiem kilometru attālumā nav nevienas dzīvas dvēseles.

Teksts: Alīna Andrušaite
Foto: Jēkabs Andrušaitis
www.sapnumedniece.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *