Publicēts Kategorijas Būvniecība/remonts

Soli pa solim: Kā uzbūvēt lapeni?

Pavadi lieliskus vasaras mirkļus svaigā gaisā! SIA Baltic Būves centrs stāsta, kā uzbūvēt daudzfunkcionālu lapeni ar vasaras virtuvi!

Darba sākums

Vispirms nepieciešams izstrādāt skices un projekta vizualizāciju. Ja pieaicināti profesionāli meistari, SIA Baltic Būves centrs iesaka sameklēt internetā lapenes paraugus, kas paātrinās skiču izstrādes posmu.

Sākumā SIA Baltic Būves centrs meistari uz zemes uzzīmēja topošās virtuves – lapenes izmērus, lai pārliecinātos, ka apkārt paliek pietiekami daudz vietas akmens celiņa izveidei.

Pamati

Lai noteiktu piemērotu pamatu tipu, jāņem vērā grunts veids esošajā zemes gabalā. Dažādiem grunts veidiem paredzēti dažādi pamati. SIA Baltic Būves centrs meistari iesaka neizmantot internetā piedāvātos pamatus! Izvēloties nepiemērotu veidu, vari padarīt savu būvi nedrošu vai pārmaksāt par pārāk pamatīgu konstrukciju. Saskaņā ar būvniecības nozari regulējošajiem normatīviem, lapene tiek uzskatīta par vieglu arhitektūras formu, kas nenes lielu slodzi.

Šajā gadījumā izmantoti 1,5 m dziļi pāļu pamati, kuriem vajadzēja plastikāta caurules, betonu un armatūru. Starp pāļiem zem nākamajām pamatu plāksnēm tika ievilkts ūdensvads, kanalizācija un elektroinstalācija. Visas komunikācijas uzreiz tika izvadītas tur, kur tās paredzētas lapenes izmantošanai. Pēc tam tika samontēti veidņi pamatu plātnēm, sasiets armatūras tīkls un uz plātnēm uzliets betons.

Bloku konstrukcijas

Tā kā daļa lapenes balstās uz stabiem, iepriekš ieplānota to atrašanās vieta, iemontējot pamatos armatūras stiegras. Bloku centros, ar kuriem tika izbūvēti stabi, izurbti caurumi armatūrai. Ievērojot būvniecības tehnoloģiju, starp pamatiem un stabiem/sienām tika ielikts ruberoīds hidroizolācijai. Papildus stiprībai starp bloku horizontālajām rindām ievietota armatūra. Lai stabi būtu vizuāli pevilcīgi, tos ieteicams pārklāt ar dekoratīvām granīta cepurēm.

Koka konstrukcijas

Nākamais etaps – nesošo koka konstrukciju montāža. Vispirms koka saskares vietās ar betonu un akmeni ieklāts ruberoīds hidroizolācijai. Lai novērstu koka staba nobīdi slodzes ietekmē, koka un staba akmens daļas saskares vietās iemontētas metāla tapiņas. Pēc nesošo konstrukciju montāžas, sienas un griesti tika apšūti ar vagondēļiem. Lai izvairītos no caurvējiem un koka bojāšanās zem vagondēļiem, sienu karkasa sistēmas pīrāgā uzstādīta vēja izolācijas plēve, kondensāta plēve un vate.

Elektrība un apgaismojums

Lai izvairītos no neglītiem vadu tīkliem, elektroinstalācija noteikti jāizplāno iepriekš! Lapenes būvniecības gaitā uzreiz tika ievilts elektrības kabelis paredzēto rozešu un slēdžu vietās.

Iekšējam apgaismojumam izmantoti speciāli pasūtīti metāla un betona gaismas ķermeņi. Āra apgaismojumam izvēlēti gaismas ķermeņi no tās pašas kolekcijas, kas iepriekš zemes gabalā izmantota parka gaismas ķermeņu uzstādīšanai.

Apdare

Lai būve izskatītos harmoniski, SIA Baltic Būves centrs iesaka to veidot apkārtējām būvēm līdzīgā stilā, izmantojot identisku apdares materiālu elementus. Šajā projektā tika izvēlēts dekoratīvais klints veida apdares akmens, ar kuru aplīmēti konstrukcijas pamatelementi. Akmens un koka kombinācija ir perfekts savienojums, kas vienmēr izskatīsies ekskluzīvi.

Grīda noklāta ar salizturīgām Spānijas akmens masas sešstūra Hex25 Vintage Mix flīzēm.

Visi dekoratīvie koka elementi (margas, režģi, logi, slēģi) tika izgatavoti pēc individuāla projekta.

Negaisa laikā logus starp stabiem var aizvērt ar PVC aizkariem. To caurspīdība ļaus turpināt baudīt dabasskatu un dabīgo gaismu. Konstrukcija un stiprinājumi izgatavoti tādā veidā, lai ailes atvēršana un aizvēršana aizņemtu tikai pāris minūtes. Sarullētā veidā aizkari nav redzami, jo tie atrodas virs ailes. Tie pasūtīti uzņēmumā SIA Rūķis, kas izgatavo dažādas caurspīdības pakāpes plēves un tentus atbilstoši nepieciešamiem izmēriem. Šim projektam tika izmantota 0,5 mm biezuma un 190 g/m2 blīvuma plēve.

Lapenes jumts tika noklāts ar bituma dakstiņiem – labu, nepretenciozu un viegli uzstādāmu materiālu ar vizuāli pievilcīgu izskatu.

Ūdens novade

Pa jumta perimetru samontēta ūdens novades sistēma, kas no jumta savāc ūdeni un novirza divās vertikālās caurulēs, izvadot uz olu bruģējuma. Tādējādi tiek nodrošināta ūdens novade no pamatiem un sienām.

Ja kādreiz esi pamanījis ēkas, kurām sienas kļuvušas zaļas, vai izveidojusies viegla fasādes korozija, tad, visdrīzāk, būvniecības procesā kāds ir nolēmis ietaupīt uz ūdens novades sistēmas rēķina, atklāj SIA Baltic Būves centrs meistari.

Kamīns

Šajā gadījumā izmantota ražotāja SundayGrill moduļu barbekjū krāsns. Tā sastāv no pieciem blokiem: krāsns, plīts, izlietnes un divām darba virsmām. Aiz krāsns tika uzstādīts speciāla materiāla aizsargekrāns, kas atstaro siltumu, tādējādi pasargājot koka sienu no augstas temperatūras. Virs darba virsmas uzstādīta rūdīta stikla aizture, kas aplīmēta ar speciālu plēvi.

Caurules piekļāvums jumtam tika izgatavots no cinkota metāla, tādējādi izvairoties no ūdens iekļūšanas.

Lai pie lielām temperatūras starpībām, piemēram, ziemā kurinot kamīnu, keramzītbetona cepurei nerastos plaisas, tās korpusā ievietota nerūsējošā tērauda konstrukcija, kas atkārto kamīna formu un atrodas 3 cm attālumā no kamīna konstrukcijas sienām. Barbekjū krāsns ražotājvalsts ir Itālija, kur zemas temperatūras ir reta parādība, tādēļ šāda konstrukcija tika izgatavota uz pasūtījuma.

Skurstenis

Rēķinot skursteņa parametrus, svarīgi ņemt vērā tā augstumu, šķērsgriezumu un dūmvada diametru. Kaut viena parametra nepareiza izvēle var pasliktināt vilkmes kvalitāti un apkures sistēmas efektivitātes rādītājus.

Lai izrēķinātu skursteņa pareizo augstumu, izmanto SIA Baltic Būves centrs konstruktoru ieteikumus!

  • Ja skurstenis atrodas 1,5 m attālumā no kores, uz slīpa jumta tā augstumam jābūt ne mazākam par 50 cm attiecībā pret pēdējo vai norobežojošo parapetu.
  • Ja skurstenis atrodas 1,5 – 3 m robežās no kores, tad tā augstums nevar būt zemāks par kori vai parapetu.
  • Kad skurstenis atrodas tālāk par 3 m no kores līnijas, tā minimālais augstums tiek noteikts, novelkot līniju 10 grādu leņķī attiecībā pret horizontu.

Iespējams, kādam šķitīs, ka lapenes būvniecība ir vienkārša lieta. Tomēr, ja būvē pamatīgi, tad darāmā ir daudz.

Smelies iedvesmu arī dzīvojamās mājas būvniecībai vai esošā mājokļa pārvērtībām SIA Baltic Būves centrs Instagram kontā!

2 domas par “Soli pa solim: Kā uzbūvēt lapeni?”

  1. Labdien! Piedodiet,ir pa skaisto aprakstīts. Bet tikai dažādas nianses: izstrādājam,ievelkam,uzmantojam. Tātad :1.vajadzīgs skice; 2.projekts; 3.būvatļauja. Tas mani interesē. Būvējot lapenes 6m2,nevajag atļaujas,bet lielākām vajag. Apmēram varat uzrakstīt cenu. Paldies.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *