Publicēts Kategorijas Būvniecība/remonts

Svaigi garšaugi trīs soļu attālumā

Reti kuram pilsētas betona labirintos ir iespēja izveidot un kopt savu sapņu mazdārziņu, taču balkons vai palodze var kalpot kā vieta, kur iekopt nelielu garšaugu dobīti. Sākoties vasaras sezonai, garšaugi kļūst par pieprasītu produktu, un veikala plauktos nereti novērojams to trūkums, taču šis nav vienīgais ieguvums – paša spēkiem audzēti garšaugi ir ne tikai vienmēr pieejami, bet arī ekoloģiskāki un dabīgāki.


Dilles


Šim garšaugam tā augšanas procesā ir nepieciešama gaisma un mitra augsne, tāpēc vēlams dilles audzēt uz palodzes vai lodžijas, kura dienas laikā saņem visvairāk saules gaismu, kā arī regulāri un bagātīgi aplaistīt, lai tās augtu lielas un kuplas. Savu aromātu dilles iegūst no ēteriskajām eļļām, kas vislabāk veidojas sausā gaisā, tāpēc neaizraujies ar diļļu apsmidzināšanu. Pirmā diļļu raža pie labvēlīgiem apstākļiem pieejama jau 25 dienas pēc to iesēšanas. Vērts iegaumēt, ka dilles ļoti āri pāraug un kļūst kokainas, tāpēc sējamas vairākas reizes sezonā.

Lociņi


Lociņus mājās audzē daudzi, pat tie, kuriem šis garšaugs aug arī dārzā, jo tie ir pievienojami gandrīz jebkuram ēdienam. Lai iegūtu lielus un sulīgus lociņus, ir jāizvēlas pareizs sīpols – speciālais lociņu sīpols. Pretējā gadījumā, iestādot parasto sīpolu, arvien lielāks kļūs pats sīpols, bet lociņi būs mazāk. Tāpat kā dillēm, arī lociņiem ir vajadzīga gaisma un mitra trūdvielām bagāta un neitrāla augsne, kas visu laiku jāuztur mitra. Lai lociņi būtu sulīgi un vitamīniem bagāti, novieto tos vietā, kur tos apspīd rīta un vakara saule, jo tiešie dienas saules stari var lociņus apdedzināt.

Pētersīļi


Arī pētersīļi ir vieni no garšaugiem, kurus iespējams izaudzēt mājas apstākļos uz balkona vai palodzes. Pirms pētersīļu sēšanas, ir ieteicams to sēklas diennakti noturēt mitrumā, kā arī pirms tam – noskalot ar siltu ūdeni. Pētersīlis ir ne tikai interesants garšaugs, bet arī ļoti veselīgs.

Baziliks


Svaigais un patīkamais bazilika aromāts to ir padarījis par ļoti populāru garšaugu, un varam iepriecināt – tas ļoti labi jūtas uz palodzes, ja vien to regulāri aplaistīsi! Visātrāk un bagātīgāk aug bazilika šķirnes ar zaļām lapiņām. Lai baziliks augtu ar vien kuplāks, svarīgi regulāri apgriezt kātu galotnes, kas ļaus attīstīties jauniem dzinumiem.

Piparmētra


Piparmētra nepavisam nav kaprīzs augs un tā lieliski aug arī iekštelpās. Viss, kas tai nepaciešams, ir labs apgaismojums un regulāra laistīšana. Piparmētra lieliski iederēsies vasarīgos kokteiļos un dažādos desertos, tāpēc vasaras periodā tai noteikti jābūt arī uz tavas palodzes!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *